World indoor athletics championships 2024

Take a look at the winners of the World indoor athletics championships 2024!

The World indoor athletics championships 2024: Olympic Style Sports Titles got underway at Emirates Field on Walk 1 in Glasgow, Scotland. A few finals, notably the high jump and shot-put competitions, were place on the first day. Sarah Mitton of Canada, an Olympian in 2020, won gold in the women’s shot put during the first portion of the day’s competition with a season-best throw of 20.22 meters.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Highlights from Indoor World Games 2024: Coleman Shines in Men’s 60m, Crouser Dominates Shot Put

Christian Coleman won the world driving championship in the men’s 60-meter event with a time of 6.41 seconds. Ryan Crouser maintained his domination in the shot put while holding onto the gold with a throw of 22.77 meters. The championship concludes on Sunday, March 3, marking the first major world track and field meet of the year. Athletes are focusing on the Paris Olympic Summer Games and the qualifying meets preceding them. American athletes successfully qualified for the event in February.

Below are the results from Day 1 of the Track and Field World indoor athletics championships 2024

Morning Session Results

Women’s 60m Hurdles, Pentathlon Results

1.Chari HAWKINS – USA – 1093 points
2.Saga VANNINEN – FIN – 1055 points
3.Verena MAYR – AUT – 1024 points
4.Yuliya LOBAN – UKR – 1008 points
5.Szabina SZŰCS – HUN – 984 points
6.Bianca SALMING – SWE – 920 points

Women’s 400m, Heats Results

1.Laviai NIELSEN – GBR – 51.82 Q
2.Andrea MIKLÓS – ROU – 52.17 Q
3.Tereza PETRŽILKOVÁ – CZE – 52.31
4.Cátia AZEVEDO – POR – 52.92
5.Eva SANTIDRIÁN – ESP – 53.07
6.Shalysa WRAY – CAY – 55.82 SB

Men’s 400m, Heats Results

1.Karsten WARHOLM – NOR – 46.68 SB Q
2.Rok FERLAN – SLO – 47.04 Q
3.Jacory PATTERSON – USA – 47.04
4.Graham PELLEGRINI – MLT – 48.00
5.Ibrahim AYORINDE – CAN – 48.05
6.Kentaro SATO – JPN – DNS

Women’s High Jump, Pentathlon Results

1.Bianca SALMING – SWE – 1.82 – 1003
2.Noor VIDTS – BEL – 1.79 SB – 966
3.Saga VANNINEN – FIN – 1.79 SB – 966
4.Chari HAWKINS – USA – 1.76 SB – 928
5.Sofie DOKTER – NED – 1.76 – 928
6.Sveva GEREVINI – ITA – 1.76 =PB – 928
7.Yuliya LOBAN – UKR – 1.76 =SB – 928
8.Verena MAYR – AUT – 1.76 SB – 928
9.María VICENTE – ESP – 1.70 – 855
10.Abigail PAWLETT – GBR – 1.70 – 855
11.Szabina SZŰCS – HUN – 1.64 – 783
12.Jana KOŠČAK – CRO – DNS

Women’s Shot-Put Final Results

1.Sarah MITTON – CAN – 20.22 SB
2.Yemisi OGUNLEYE – GER – 20.19 PB
3.Chase JACKSON – USA – 19.67
4.Maddison-Lee WESCHE – NZL – 19.62 PB
5.Jessica SCHILDER – NED – 19.37
6.Danniel THOMAS-DODD – JAM – 19.12 SB
7.Maggie EWEN – USA – 18.96
8.Axelina JOHANSSON – SWE – 18.68 SB
9.Fanny ROOS – SWE – 18.21
10.Jessica INCHUDE – POR – 18.04
11.Alina KENZEL – GER – 17.80
12.Eliana BANDEIRA – POR – 17.35
13.Amelia CAMPBELL – GBR – 17.21
14.Erna Sóley GUNNARSDÓTTIR – ISL – 17.07
15.Dimitriana BEZEDE – MDA – 16.95
16.Jorinde VAN KLINKEN – NED – 16.88
17Ivana Xennia GALLARDO – CHI – 16.36

Women’s 800m, Heats Results

1.Habitam ALEMU – ETH – 2:00.50 Q
2.Natoya GOULE-TOPPIN – JAM – 2:00.83 SB Q
3.Vivian Chebet KIPROTICH – KEN – 2:00.86 PB q
4.Angelika SARNA – POL – 2:03.36
5.Bianka KÉRI – HUN – 2:03.95

Men’s 800m, Heats Results

1.Mohamed Ali GOUANED – ALG – 1:46.49 Q
2.Tshepiso MASALELA – BOT – 1:46.76 Q
3.Collins KIPRUTO – KEN – 1:46.89 SB
4.James PRESTON – NZL – 1:47.59 NR
5.Mateusz BORKOWSKI – POL – 1:48.07

Men’s 60m Hurdles, Heats Results

1.Noah LYLES – USA – 6.57 Q
2.Jeff ERIUS – FRA – 6.63 Q
3.Aleksandar ASKOVIC – GER – 6.66 Q
4.Markus FUCHS – AUT – 6.66 q
5.Tiaan WHELPTON – NZL – 6.67 SB
6.Waisake TEWA – FIJ – 7.02 PB
7.Scott James FITI – FSM – 7.52 PB

Women’s Shot Put, Pentathlon Results

1.Saga VANNINEN – FIN – 15.01 SB – 862
2.Noor VIDTS – BEL – 14.26 SB – 811
3.Bianca SALMING – SWE – 13.93 – 789
4.Yuliya LOBAN – UKR – 13.90 – 787
5.Verena MAYR – AUT – 13.83 – 783
6.Chari HAWKINS – USA – 13.37 SB – 752
7.Sofie DOKTER – NED – 13.04 – 730
8.Abigail PAWLETT – GBR – 12.95 – 724
9.Sveva GEREVINI – ITA – 12.58 SB – 700
10.Szabina SZŰCS – HUN – 12.25 – 678
11.Jana KOŠČAK – CRO – DNS
12.María VICENTE – ESP – DNS

Afternoon session 

Women’s 1500m, Heats Results

1.Sofia THØGERSEN – DEN 4:16.06
2.Esther GUERRERO – ESP 4:14.23 Q
3.Freweyni HAILU – ETH 4:12.38 Q
4.Revee WALCOTT-NOLAN – GBR 4:13.06 Q
5.Vera HOFFMANN – LUX 4:15.52 SB
6.Yolanda NGARAMBE – SWE 4:15.77
7.María Pía FERNÁNDEZ – URU 4:17.77 NR

Women’s Long Jump Women, Pentathlon

1.Noor VIDTS – BEL 6.50 SB 1007
2.Saga VANNINEN – FIN 6.41 SB 978
3.Sveva GEREVINI – ITA 6.26 SB 930
4.Sofie DOKTER – NED 6.20 912
5.Abigail PAWLETT – GBR 6.11 883
6.Szabina SZŰCS – HUN 6.06 868
7.Yuliya LOBAN – UKR 6.04 862
8.Chari HAWKINS – USA 5.99 SB 846
9.Verena MAYR – AUT 5.93 828
10.Bianca SALMING – SWE 5.65 744

Women’s High Jump Final

1.Nicola OLYSLAGERS – AUS 1.99
2.Yaroslava MAHUCHIKH – UKR 1.97
3.Lia APOSTOLOVSKI – SLO 1.95 =PB
4.Christina HONSEL – GER 1.95 =SB
5.Angelina TOPIĆ – SRB 1.92
6.Morgan LAKE – GBR 1.92 =SB
7.Tatiana GUSIN – GRE 1.88
8.Nadezhda DUBOVITSKAYA – KAZ 1.88
9.Yuliia LEVCHENKO – UKR 1.84

Men’s 60m Semifinal

1.Christian COLEMAN – USA 6.43 =WL Q
2.Chituru ALI – ITA 6.53 PB Q
3.Henrik LARSSON – SWE 6.55 SB q
4.Markus FUCHS – AUT 6.58 PB
5.Simon HANSEN – DEN 6.62
6.Jeff ERIUS – FRA 6.63
7.Sergio LÓPEZ – ESP 6.70
8.Anej ČURIN PRAPOTNIK – SLO 6.71

Men’s 1500m, Heat Results

1.Vincent Kibet KETER – KEN 3:38.96 Q
2.Hobbs KESSLER – USA 3:39.07 Q
3.Geordie BEAMISH – NZL 3:39.17 SB Q
4.Cole HOCKER – USA 3:39.32 Q
5.Samuel PIHLSTRÖM – SWE 3:39.63 Q
6.Samuel TEFERA – ETH 3:39.66 Q
7.Kristian Uldbjerg HANSEN – DEN 3:39.81
8.Elzan BIBIĆ – SRB 3:39.98 SB
9.Charles PHILIBERT-THIBOUTOT – CAN 3:40.18
10.Narve Gilje NORDÅS – NOR 3:42.09 Q
11.Yervand MKRTCHYAN – ARM 3:42.45
12.Adel MECHAAL – ESP 3:42.85 Q
13.Ryan MPHAHLELE – RSA 3:42.97 Q
14.Filip SASÍNEK – CZE 3:43.82
15.Hicham AKANKAM – MAR 3:44.30
16.Isaac NADER – POR 3:45.50 Q
17.Kieran LUMB – CAN 3:45.66 Q
18.Mario GARCÍA – ESP 3:46.48 Q
19.Tshepo TSHITE – RSA 3:46.70
20.Nursultan KENESHBEKOV – KGZ 3:47.86
21.Adam FOGG – GBR 3:48.47 qR
22.Fayez Abdullah AL SUBAIE – KSA 3:48.73 NR
23.Rob NAPOLITANO – PUR 3:48.92
24.Thomas VANOPPEN – BEL 3:50.70
25.Andrew Boniphace RHOBI – TAN 3:51.44 PB
26.Biniam MEHARY – ETH 3:55.81 qR
27.Alex MACUÁCUA – MOZ 3:57.13 SB
28.Eduardo HERRERA – MEX 4:02.94 SB
29.Callum ELSON – GBR DNF

Men’s Shot-Put Final Results

1.Ryan CROUSER – USA 22.77 CR
2.Tom WALSH – NZL 22.07
3.Leonardo FABBRI – ITA 21.96
4.Zane WEIR – ITA 21.85 SB
5.Jacko GILL – NZL 21.69 SB
6.Chukwuebuka Cornnell ENEKWECHI – NGR 21.60
7.Darlan ROMANI – BRA 21.11 SB
8.Filip MIHALJEVIĆ – CRO 20.73
9.Mesud PEZER – BIH 20.41
10.Scott LINCOLN – GBR 20.36
11.Tomáš STANĚK – CZE 20.31
12.Bob BERTEMES – LUX 20.30
13.Roger STEEN – USA 19.97
14.Mostafa Amr HASSAN – EGY 19.88 SB
15.Uziel MUÑOZ – MEX 19.28 SB
16.Rajindra CAMPBELL – JAM NM

Women’s 400m Semifinal Results

1.Femke BOL – NED 50.66 Q
2.Alexis HOLMES – USA 50.99 Q
3.Lieke KLAVER – NED 51.18 Q
4.Talitha DIGGS – USA 51.28 Q
5.Laviai NIELSEN – GBR 51.44 Q
6.Henriette JÆGER – NOR 51.48
7.Andrea MIKLÓS – ROU 51.83
8.Susanne GOGL-WALLI – AUT 52.47 Q
9.Lada VONDROVÁ – CZE 52.48
10Stacey Ann WILLIAMS – JAM 52.72
11.Amandine BROSSIER – FRA 53.26
12Sharlene MAWDSLEY – IRL DQ

Men’s 400m Semifinal Results

1.Alexander DOOM – BEL 45.69 PB Q
2.Karsten WARHOLM – NOR 45.86 SB Q
3.João COELHO – POR 45.98 NR Q
4.Rusheen MCDONALD – JAM 46.02 PB Q
5.Attila MOLNÁR – HUN 46.08 NR Q
6.Matěj KRSEK – CZE 46.48 Q
7.Rok FERLAN – SLO 46.61 PB
8.Jereem RICHARDS – TTO 46.64 SB
9.Dubem NWACHUKWU – NGR 46.69
10.Lucas CARVALHO – BRA 47.38
11.Franko BURRAJ – ALB 47.78
12.Omar ELKHATIB – POR 47.78

Women’s 800m, Pentathlon Results

1.Sofie DOKTER – NED 2:11.89 PB 711
2.Sveva GEREVINI – ITA 2:12.07 SB 672
3.Noor VIDTS – BEL 2:12.99 SB 525
4.Szabina SZŰCS – HUN 2:14.05 648
5.Verena MAYR – AUT 2:14.31 510
6.Bianca SALMING – SWE 2:17.28 787
7.Yuliya LOBAN – UKR 2:20.51 793
8.Saga VANNINEN – FIN 2:20.54 PB 605
9.Chari HAWKINS – USA 2:24.08 SB 809
10.Abigail PAWLETT – GBR 2:25.34 627

Men’s 60m Final Results

1.Christian COLEMAN – USA 6.41 WL 389
2.Noah LYLES – USA 6.44 405
3.Ackeem BLAKE – JAM 6.46 248
4.Ferdinand OMANYALA – KEN 6.56 268
5.Henrik LARSSON – SWE 6.56 369
6.Emmanuel ESEME – CMR 6.68 154
7.Shuhei TADA – JPN 6.70 260
8.Chituru ALI – ITA 8.00 236

Women’s Pentathlon Points

1.Noor VIDTS – BEL 4773
2.Saga VANNINEN – FIN 4677
3.Sofie DOKTER – NED 4571
4.Sveva GEREVINI – ITA 4559
5.Verena MAYR – AUT 4466
6.Yuliya LOBAN – UKR 4402
7.Chari HAWKINS – USA 4388
8.Bianca SALMING – SWE 4317
9.Abigail PAWLETT – GBR 4287
10.Szabina SZŰCS – HUN 4219
11.María VICENTE – ESP DNF
12.Jana KOŠČAK – CRO DNF

World indoor athletics championships 2024 Schedule for March 1: Track and Field
Sessions 1:

5:05 AM: 60m Hurdles – Pentathlon Women Heats
5:20 AM: 400m Women Round 1
5:55 AM: High Jump – Pentathlon Women
6:00 AM: 400m Men Round 1
6:06 AM: Shot Put Women Final
6:40 AM: 800m Women Round 1
7:22 AM: 800m Men Round 1
8:20 AM: Shot Put – Pentathlon Women

Sessions 2:

2:05 PM: 1500m Women Round 1
2:15 PM: Long Jump – Pentathlon Women
2:41 PM: High Jump Women Final
2:45 PM: 60m Men Semi-Final
3:10 PM: 1500m Men Round 1
3:20 PM: Shot Put Men Final
3:50 PM: 400m Women Semi-Final
4:10 PM: 400m Men Semi-Final
4:30 PM: 800m – Pentathlon Women Final 
4:45 PM: 60m Men Final
4:50 PM: Medal Ceremonies

World Indoor Championships Track and Field Schedule for March 2:
Morning Session:

5:00 AM: Long Jump Men Final
5:10 AM: 60m Hurdles Men Round 1
6:00 AM: 60m – Heptathlon Men Heats
6:20 AM: 60m Women Round 1
7:10 AM: 800m Women Semi-Final
7:15 AM: Long Jump – Heptathlon Men
7:30 AM: 800m Men Semi-Final
8:35 AM: Shot Put – Heptathlon Men

Afternoon Sessions:

1:35 PM: Medal Ceremonies and Pre-show Starts.
2:05 PM: Pole Vault Women Final
2:10 PM: 60m Hurdles Men Semi-Final
2:30 PM: High Jump – Heptathlon Men
2:40 PM: Triple Jump Men Final
2:45 PM: 60m Women Semi-Final
3:15 PM: 3000m Women Final
3:40 PM: 3000m Men Final
4:00 PM: 400m Women Final
4:10 PM: 400m Men Final
4:30 PM: 60m Hurdles Men Final
4:45 PM: 60m Women Final
4:50 PM: Medal Ceremonies

World Indoor Championships 2024 Schedule for March 3:
Morning session:

5:05 AM: 60m Hurdles – Heptathlon Men Heats
5:18 AM: Triple Jump Women Final
5:25 AM: 60m Hurdles Women Round 
6:10 AM: 4 x 400m Relay Men Round 1
6:15 AM: Pole Vault – Heptathlon Men
6:38 AM: 4 x 400m Relay Women Round 1
6:50 AM: High Jump Men Final

Afternoon session:

1:00 PM: Medal Ceremonies and Pre-show Starts.
2:00 PM: Pole Vault Men Final
2:15 PM: Long Jump Women Final
2:40 PM: 60m Hurdles Women Semi-Final
3:15 PM: 4 x 400m Relay Men Final
3:30 PM: 4 x 400m Relay Women Final
3:45 PM: 1000m – Heptathlon Men Final
4:00 PM: 60m Hurdles Women Final
4:10 PM: 800m Men Final
4:20 PM: 800m Women Final
4:30 PM: 1500m Men Final
4:45 PM: 1500m Women Final
4:55 PM: Medal Ceremonies

For more information: World indoor athletics championships 2024
FAQ:
1.Where would the World Games Titles be held in 2024?

Glasgow, Scotland will host the 2024 World Sports Titles at Emirates Field.

2.Where can I watch World Athletics Indoor Championships 2024?

Morning session: 09:30-14:15 – BBC Two.

Evening meeting: BBC Radio 5 Live from 21:00 to 22:00; BBC Two from 18:45 to 22:00 (not available on BBC Two Grains). Examination: 21:55–22:30: BBC Red Button, BBC player, BBC Game website, and app.

3.How can I watch World Indoor Championships 2024?

Real-time communication of the total titles will take place on Peacock (subscription needed). Additionally, CNBC will have a live broadcast of Walk third on Sunday from 2 to 5 p.m. ET.

You also like this post’s.

Exploring the Dynamics of CRM Stock
Global Warming: Examining the Effects
Education Policies with job, Examining How Careers

Leave a Comment